Mat Pilates

Mat Pilates Nedir?

Mat pilates, minder üzerinde kendi vücut ağırlığımız ile yapılan faydalı egzersizler serisidir. Ders esnasında farklı hareket modifikasyonları için; çember, farklı boylarda pilates topları, bant gibi ekipmanlar da kullanılmaktadır. Mat pilates, kolay taşınan, kolayca ulaşılabilen ve birbirleri yerine kullanılabilen eşyalar ile yapılabilen bir spor türü olduğu için hemen hemen her yerde yapılabilir. Pilates, Dengeli kas gelişimi sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Vücuda esneklik kazandırır. Duruş bozukluklarını düzeltir. Merkez (core) kasları güçlendirir. Eklem ve kemikleri korur, kemik yoğunluğunu artırır ve osteoporozu (kemik erimesi) önlemede yardımcıdır. Eklem rahatsızlığı olan kişiler de rahatlıkla yapabilmektedir. Fizik tedavi amaçlı geliştirilmiş bir egzersiz yöntemidir. Bel, boyun, diz ağrıları gibi kronik ağrıların azalmasını sağlar. Denge ve koordinasyonu geliştirir. Kan dolaşımını düzenler. Güç kazandırır. Bağ dokuları güçlendirir; böylece yaralanmaları ve sakatlıkları önler. Özgüveni artırır. Nefes alıp vermeyi düzene sokar, stresi azaltır ve kişiyi mutlu eder.


Vücudunuzda hızlı bir sıkılaşma; karın, kalça, basen bölgesinde toparlanma, bacaklarda sıkılaşma, duruşunuzda bir düzelme ve genel olarak güçlenme arayışındaysanız pilates sizin için uygun bir spordur; ilk dersten itibaren etkilerini hisseder ve birkaç ay içindeki bedeninizdeki değişime tanık olabilirsiniz. Pilates, faydaları saymakla bitmeyen muhteşem bir egzersiz yöntemidir. Vücudumuzda 600’den fazla kas bulunmaktadır ve pilates, bir egzersiz serisiyle her kas grubuna çalışma yaptırabilen tek yöntemdir. Şimdi bu sporun faydalarına kısaca göz atalım.


Pilates, Dengeli kas gelişimi sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Vücuda esneklik kazandırır. Duruş bozukluklarını düzeltir. Merkez (core) kasları güçlendirir. Eklem ve kemikleri korur, kemik yoğunluğunu artırır ve osteoporozu (kemik erimesi) önlemede yardımcıdır. Eklem rahatsızlığı olan kişiler de rahatlıkla yapabilmektedir. Fizik tedavi amaçlı geliştirilmiş bir egzersiz yöntemidir. Bel, boyun, diz ağrıları gibi kronik ağrıların azalmasını sağlar. Denge ve koordinasyonu geliştirir. Kan dolaşımını düzenler. Güç kazandırır. Bağ dokuları güçlendirir; böylece yaralanmaları ve sakatlıkları önler. Özgüveni artırır. Nefes alıp vermeyi düzene sokar, stresi azaltır ve kişiyi mutlu eder.