Zumba

Zumba Nedir?

Zumba dans ve fitness egzersizidir. Zumba kendi özel müzikleri ve zumbaya özel ritimleri olan ve zumba eğitmenleri tarafından hazırlanan kareografilerin eğitmen tarafından gruba yaptırılmasıyla uygulanır. Sınıf eğitmenin yaptıklarını yaparak egzersize eşlik eder."


Zumba ile kilo veriliyor mu?
Zumba kardiyo egzersiz dediğimiz belli yaş gruplarına belirlenmiş nabız aralıklarında yaptırılan yağ yakımı sağlayan egzersizlerden biridir. Vücudumuz; yaşımız ve sağlık durumumuza göre belli nabız aralıklarında belli süre antrenmana devam ettiğimizde yağ yakımı gerçekleştirebilir. Ve bu süre içinde nabzımız belli süre yüksek belli süre daha düşük tempoda egzersize devam ettiğimzde en iyi yağ yakımını gerçekleştirir. Zumba bu bahsettiğimiz yağ yakımını en iyi destekleyen egzersizlerden biridir. Her derste ortalama 700-800 kalori harcanır. Fazladan açığa çıkardığımız 7000 kalori bir kilo yağa eş değer olduğuna göre zumba gerçekten yağ yakımını inanılmaz destekleyen bir egzersiz yönetimidir.


Zumba yaparken ne giymek gerekiyor?
Zumba'nın kendi zumba kıyafetleri var bunları tercih edebilirler. Ancak spor yaparken rahat ve pamuklu terlemeyi engellemeyecek rahat kıyafetler giymek ve spor ayakkabı giymek de yeterli olacaktır.


Zumbayı evde kendimiz yapabilir miyiz?
Zumba özel dvd'leri ile evde de yapılabilir. Bunları zumba.com 'dan temin edebiliyoruz. Ama sınıf ortamında parti havasında geçen ders ve insanların eğlenirken ortaya çıkardığı enerji egzersize devamlılığı olumlu yönde etkilediği için sınıflara katılmak her zaman daha avantajlı olacaktır. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda grup egzersizlerine devamlılık bireysel egzersizlerden %20 fazladır. Devamlılık sonuç almayı büyük oranda etkiler.